Vabadust õpitaksegi seda praktiseerides

Võib-olla on seal siiski keegi. Näiteks too mosleminaine. Ja ta ei räägi mitte sellepärast, et ei suuda, vaid sellepärast, et on nii otsustanud.

Oh, see paik siin on revolutsionääre täis! Vabadust õpitaksegi seda praktiseerides ja vaikimine võib olla vastuhakk riigile. Isegi väga tõhus. Kunagi lugesin mingist ajakirjast, et keegi oli kuskil vaikimisstreigiga valitsuse kukutanud. Ma ei uskunud tükk aega, et midagi taolist on võimalik. See keegi aga teadis, et pärast otseste hinge sees hoidmist takistavate jõuvõtete kogumit on rõhumispoliitikas kasutatavaim vahend käsk väljendada ennast ainult rõhuja keeles ja seetõttu tal see mõte tuligi.

Zeineb kirjutab sellest põhjalikult oma eesti filoloogi doktoritöös „Rahvuslik range keelepoliitika kui rõhumise põhjus, tagajärg ja õigustus“. Või midagi taolist. Sealt ma seda teada saingi. Suur töö. Kolm pikka aastat uurimist erinevates Euroopa ülikoolide raamatukogudes, raamatutes tuhnimist, mõtlemist, kirjutamist, ent muutunud poliitilise olukorra tõttu ei taha juhendaja, hallipäine lonkav professor Taagepera, teda enam kaitsmisele lubada. Ütleb oma alatasa küüslaugu järele lehkavat suud kriipsuks vedades, et see maksaks talle töökoha ja võtaks Zeinebilt igasuguse võimaluse jõuda doktorikraadini lähima viie aasta jooksul.

(Lõik romaanist “Eesti veri”)

#eestiveri #prohvetlikromaan

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s