See on esimene ja samas viimane teadmine

Ja ometi ma ei liialda, sest ma ei liialda kunagi, kui ütlen, et just siin, meie essentsis, peitub meie eksistentsi kõige keerulisem teema, mille selginemisel lahenevad kui mitte kõik, siis vähemalt enamus ühiskondlik-poliitilistest teemadest. Niisiis küsigem: kes ma olen?

See on esimene ja samas viimane teadmine. Sinna jõudmiseks tuleb minna selg ees, et eesmärk ei kaoks silmapiirilt. Meie praegusel teadvusastmel ei jää meil midagi muud suurt üle, kui astuda samm sammu, küsimus küsimuse haaval tagasi, meie praeguse asukoha suunas. Kuidas olen iseendaga iseendas? Kuidas teiste inimestega, loomade-lindudega, loodusega, ümbritseva keskkonnaga? Kuidas kohtlen oma keha? Mille jaoks ma teen asju, mida ma teen? Milliseid mõtteid ma mõtlen ja milliseid tundeid ma endas edasi kannan? Keda ma kuulan, milliseid väärtusi kummardan? Milliseid sõnu ma enese väljendamisel kasutan? Millal ja mille jaoks otsustan vaikida?

Me pole harjunud taolistele delikaatsetele küsimustele vastama. Meil puudub meetod, ent meile väga meeldivad meetodid. Proovitud, tõestatud lahendusviisid. Ja see on probleem, sest seda laadi küsimustele pole valmis vastuseid, pole õigeid vastuseid. On vastused, kui on, ja kui on, siis needki ähmased, ebalevad, muutlikud, ja seejärel ongi kõik.

One Comment Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s