Kummitusroll ehk kes loeb esoteerikat

Kellega räägib Tauno Vahter?

Kellele on suunatud tema hääles kõlavad etteheited ja halvustav hinnang, millele antakse tavameedias kiiresti laiem kõlapind?

Kes on see, kelle häält pole sel teemal kuulda ja kelle soovidest, vajadustest, maailmanägemusest pole meil seetõttu aimugi? Me eeldame, aga me ei tea.

Processwork nimetab seda kummitusrolliks. See on roll/vaatenurk/hääl, kellest-millest kõik räägivad, keda-mida süüdistavad, kellelt-millelt midagi (üldjuhul oma hirmude ja/või vajaduste lahendamist/täitmist) nõutakse, kuid mida-keda mitte keegi avalikult tunnistada/esindada taha/julge. Antud juhul siis esoteerikaks sildistatud kirjanduse (ja sinna alla käib ilmatuma suur hulk teoseid alates astroloogiast, joogast, ajurveedast ja traditsioonilisest meditsiinist kuni vaimsuse ja erinevate psühholoogia harudeni välja) lugeja-tarbija.

Kus on see lugeja, keda on Tauno sõnul (hääl, millega samastuvad-ühinevad-nõustuvad näiliselt paljud ühiskonnaliikmed, sest see on meile tuttav ja mugav seisukoht, see arvamus kuulub meie grupiidentiteedi juurde) Eesti ühiskonnas niivõrd palju, et “kui võrrelda meie olukorda välismaa müügiedetabelitega, siis on tegemist täieliku anomaaliaga”?

Kus on see hääl/vaatenurk, mida Tauno peab meie ühiskonna “kasvuraskuste” ilminguks ja mis loodetavasti peagi möödub?

Kus on see julge, kes tõstab pärast kõike seda avalikus ruumis käe ja ütleb: “Mina olen see, kes ostab ja loeb esoteeriliseks tembeldatud raamatuid, sest…” ja heidab valgust, annab kuju ja hääle neile, kellel seda hetkel pole? Näitab, millist mõju avaldab enamuse halvustav suhtumine tema kehale, südamele, hingele.

Avardades seeläbi meie kõigi teadlikkust sellest, mis toimub, mis pulbitseb normiks saanud grupiidentiteedi all tegelikult; ja mida see tähendab, millest see räägib meist kui grupist, meist kui inimestest. Meie ihadest, huvidest, otsingutest ja püüdlustest, kuid ka meie rahuldamata, vastuseta jäänud vajadustest.

Ja viies meid seega tunduvalt lähemale sügavamale mõistmisele meist endist.

(Ma küsin seda kõike päris tõsiselt (ja samas ka mitte nii väga), sest kui mitte keegi ühiskonnast/meie grupist seda ei tee, siis tuleb see roll võtta õpitava teooria praktikasse panemise mõttes just mul ja see võib juhatada meid ootamatutele, kuid samas jälle vägagi imelistele radadele, mille jaoks vajame julgust me kõik…)

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s