Sa tegelikult ei tea

Sa kirjutad ja räägid embrüost nagu mina võiksin kirjutada ja rääkida Pluutost.

Vahe on selles, et kuna ma ei ole astrofüüsik ega pluutolane, siis ma ei tee seda. Vähemalt mitte tõsiselt esitatud arvamusavaldusena ja jätan teema teadlikumate inimeste kätesse. Ent sind see ei takista. Sa kirjutad kehalisest enesemääramisõigusest ja loote eluõigusest bioeetika võtmes ning munaraku viljastumisest kristluse vaatepunktist.

Su kavatsused on head, tõsi, ent see ei peida asjaaolu, et sa tegelikult ei tea. Ja seetõttu sa pead dialoogi nendega, kellel pole samuti aimugi. Ainsad, kellega saad seda teha. Kuid teie, kõrvalseisjad, olete juba öelnud kõik, mis teil öelda oli, ja mõelnud kõik, mis te mõelda saite.

Sest abort on läbinisti subjektiivne teema.

Teil aga puudub sisemine tarkus ehk kehaline kogemus (mis paradoksaalsel kombel, sest tegemist on üdini kehalise teemaga, ei pärsi mitte põrmugi teie võimalusi olla sel teemal avaldatud, loetud ja kuulatud suurimates väljaannetes ja poliitikalavadel). Te keegi pole embrüod endas kandnud, aborti teinud ega teie kehale projekteeritud survet ja kontrolli tundnud, mis pole ainult poliitiline, sotsiaalne, meditsiiniline ja filosoofiline vaid ka loominguline.

Te ei tea, mida tähendavad su kehas aset leidvad elu- ja surmaprotsessid. Südametukse ja lein. Lein ja südametukse. Mitu korda elu jooksul, sest Elu voolujõkke mahub kõik.

Te ei tea, mida need kehalised kogemused aitavad mõista sinust endast ja seeläbi tervest inimkonnast. Elurütmidest ja tõdedest, kuid peamiselt sellest, kui arutult inimesevastane ja vaimuvõõras on meie ühiskonnaelu.

Emadus pole raske. Raske on olla ema riigis, kus ei hoolitseta ega hoita naisi ebavõrdsuse, vägivalla, ahistamiste, solvangute eest. Kus naisi ei võeta tõsiselt, kus nad on meeste lükata-tõmmata-kontrollida, kus nende teadmisi ja panust ei hinnata.

Ja sellises riigis on abort täiesti ratsionaalne otsus.

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s