Emadused

Sa küsisid emaks olemise kohta. See võis olla 2 päeva või 2 nädalat või 2 kuud tagasi, ma ei tea enam. Aeg on lakanud olemast lineaarne, süstemaatiline. Nüüd kihutab ta pidevalt tuleviku suunas, sest jälle on neljapäev ja juba on juuni, ent mina leian end sageli aeglaselt, raskete jalgadega luusimas minevikus, et taibata, et näha ja teha paremini, ja et lõpuks hoopis seisma jääda.

Sõna otseses mõttes on hetki, mil tundub, et ei toimu mitte midagi ja see tähendab, et sel hetkel leiab aset kõik. Aegruumi kui muutkonna kehaline kogemus on ainult üks asi, mille emadus sulle annab.

Teine on taipamine, et pole olemas sellist asja nagu emadus. Ainsuses ega institutsioonina. Isegi mitte ühe ja sama inimese jaoks. Seega: emadused.

Mis tähendab seda, et Simone de Beauvoir (ja paljud teised feministid, kelle seas ka noorem mina) eksisid tembeldades emaduse “korduvaks, mitte midagi tootvaks loomulikuks funktsiooniks” ja mitte tegevuseks ja/või teadlikuks projektiks. Ta eksis, nagu eksib siiani meie kapitalistlik patriarhaalne ühiskond, analüüsides fiktiivset kujutluspilti, arutledes idee üle ja tehes seda väljaspoolt, end objektiivseks vaatlejaks pidades. Subjektiivsuse, sisemise-kehalise kogemuse eiramine on põhimõtteline mõtlemisviga.

Emaduses pole absoluutselt mitte midagi passiivset, korduvat ega tühist. Emaduses on oluline kõik.

Iga sõna.

Iga tegu.

Iga kuidas.

Iga mille jaoks.

Oluline mitte ainult lastele vaid emale endale, ja seeläbi tervele ühiskonnale.

Ma ei väsi iial kordamast, et me alahindame intiimelu sügavust, tähtsust. Siin peituvaid mõistmisvõimalusi teha asju südamlikumalt, targemalt, armastusega. Teha paremini.

Me alahindame siin peituvaid elutarkusi.

Üks olulisemaid neist on olla hellem, õrnem iseendaga, oma lastega, oma ema-isaga, naabritega, kõigiga. Sest õrnus on revolutsiooniline.

Ja õrnus on armastus.

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s